Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

ostrov Porto Santo

Kromě Madeiry je ostrov Porto Santo, při rozloze pouhých 45 km2 jediným obydleným ostrovem celého souostroví. Od většího souseda ho odděluje až 2 300 metrů hluboký a přibližně 50 km široký mořský příkop. Za slunečných dnů na něj lze dohlédnout ze severní a východní strany Madeiry. Překvapením pro pozorovatele jistě bude světle žlutý lem pláže, která se táhne jako široká, téměř nezvlněná linie pod jižním okrajem této malé vrchoviny.

Dlouhá devítikilometrová přírodní písčitá pláž na jihu ostrova je lákadlem číslo jedna. Ostrov je navštěvován houfně turisty, ale i Madeiřany. Ti se vypravují na ostrov za koupáním a klidným opalováním na prosluněných plážích, které bohužel na Madeiře nemají. Z Madeiry se sem návštěvníci mohou dostat buď lodí, nebo za krátkých 20 min. letadlem.

Hlavním městem Porto Santa je Vila Baleira. V jejím srdci, jen pár kroků od náměstí, stojí dům Kryštofa Kolumba, v němž bydlel s manželkou. Dnes je tu malé muzeum. Letiště i přístav jsou od jediného městečka ostrova – Vila Baleira vzdáleny jen 3 km. Název hlavního náměstí Largo do Pelourinho připomíná dobu, kdy zde stával pověstný pranýř. Na větrnou růžici ze světlých a tmavých dlažebních oblázků vrhají stín palmy.

Další zajímavostí ostrova je vrchol Castelo Peak v centru Porto Santo. Na nejvyšším místě stojí malá pevnost, která sloužila v 16. století jako ochrana před piráty. Dnes je z ní zvláštní pohled na celý ostrov. Jako ochrana před nepřátelskými loďmi sloužil i nejvyšší bod ostrova, 517 metrů vysoký kopec Facho Peak.

Geografickou zvláštností Porta Santa je světlý písek podél rovnoměrné linie pobřeží, kterému jsou připisovány dokonce příznivé účinky při léčbě revma a bradavic. Ostrov Porto Santo vznikl podobně jako Madeira, podmořskou erupcí magmatu a je tvořen převážně tmavou vulkanickou horninou. V průběhu třetihor se v období s tropickým klimatem nacházely části tohoto ostrova těsně pod hladinou moře. V teplé mořské vodě se na skalách uchytily rozsáhlé kolonie korálů.

Na své si zde přijdou i vášniví hráči golfu. Vyznavačům relaxace při golfových partiích ostrov nabízí nově zřízené golfové hřiště Porto Santo Golf. Místní hřiště navrhoval známý hráč Steve Ballesteros, což spolu s výbornými přírodními podmínkami a vysokou kvalitou zaručuje nezapomenutelný hráčský požitek. Dráha je dlouhá bezmála 7 km a na 18 jamkách si můžou hráči užívat golfových radovánek celoročně. Komplex nabízí vedle mistrovské dráhy i cvičnou část. Hřiště je plné různých hezkých jezírek, zároveň nabízí i nádherné výhledy na moře.

Ostrov byl objeven náhodou v roce 1418 portugalskými mořeplavci Zarcem a Teixirou. Do zátoky na jižní straně ostrova byly jejich lodě zaneseny bouří. Protože jim ona zátoka poskytla útočiště před rozběsněnými živly, pojmenovali ostrov Porto Santo (svatý přístav). Moc svatý ovšem po mnoho let nebyl, byl totiž častým terčem útoků pirátů.

První zmínky o Portu Santu lze ale objevit už na jedné italské mapě z 14. století. Ostrov tedy pravděpodobně poskytoval ochranu lodím už v předportugalském období. Pozvolný břeh se později hodil i námořním lupičům. Tady mohli pohodlně přistát, obrat obyvatele a rychle odplout.

Proti útokům krvežíznivých pirátů byla na vrcholku Castelo Peak ve vnitrozemí ostrova zbudována v 16. století pevnost, z níž je krásný výhled na celý ostrov. Aby se stihli dávní obyvatelé uchýlit do jejích pevných zdí, byla na nejvyšším místě Porto Santa, kopci Facho Peak, zbudována pozorovatelna, kde dnem i nocí sledovali strážní okolní oceán a varovali před blížícím se nebezpečím. Jako ochrana před nepřátelskými loďmi sloužil i nejvyšší bod ostrova, 517 metrů vysoký kopec Facho Peak, k němuž turisty zavede malebné údolíčko Serra de Dentro.

Milovníci dobrodružství a procházek divočinou mohou navštívit půvabné údolí Serra de Dentro, které sahá až k Facho Peak. Ostrov Porto Santo je ale především určen všem labužnickým lenochům, kteří se chtějí relaxovat na pláži, chytat bronz, obdivovat opálená těla pěkných domorodek a popíjet lahodné drinky. Turistická sezóna je tři měsíce v letním období. Jinak je ostrov velmi poklidný a tichý. V zimním období působí opuštěně i největší město.

Zajímavost
Porto Santo se stal známým i z toho důvodu, že v 15. století jej navštívil Kryštof Kolumbus. Historickou zajímavostí bezesporu je, že právě zde učinil, v té době ještě neznámý mořeplavec, Kryštof Kolumbus jeden ze svých nejvýznamnějších objevů. Našel zde totiž svou životní lásku a pozdější manželku Isabelu Moniz. V jejich domě ve Vila Baleiře je dnes malé muzeum.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA