Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Madeira - letoviska, lokality a destinace

Madeira je portugalské souostroví sopečného původu nacházející se v Atlantském oceánu, přibližně 580 km od pobřeží Maroka a 980 km jihozápadně od Lisabonu. Jedinými obydlenými ostrovy je turisty na dovolenou hojně navštěvovaná Madeira a menší Porto Santo.

Portugalský ostrov Madeira je nazýván ostrovem květin nebo také perlou Atlantiku. Ostrov byl objeven v roce 1420 dvěma mořeplavci Zarcem a Teixeirou a stal se zastávkou na dlouhých plavbách do Asie. Na ostrově byly zanechány exotické rostliny, kterým se zde daří díky bohaté vulkanické půdě a teplému podnebí, což návštěvníci mohou sledovat nejen ve světoznámé botanické zahradě, ale doslova na každém kroku.

Příznivá poloha a působení Golfského proudu dělá z Madeiry oblíbenou destinaci pro dovolenou v jakémkoliv ročním období. Rtuť teploměru dosahuje 20 °C v zimě, v létě je průměrná teplota vzduchu asi 24 °C. Teplota vody se pohybuje od 17 °C v zimě po 23 °C v létě. Na Madeiře se vyskytuje unikátní flóra – až na 700 druhů květeny, kapradin, různé druhy jalovce a vavřínu. Nikde jinde neuvidíte v takovém množství kvést orchideje, lilie, magnolie, azalky.

Pobřeží Madeiry omývá Atlantický oceán. Jeho vody jsou průzračné a celý ostrov je provoněn jeho charakteristickou vůní. Na Madeiře se setkáte s tolika přírodními útvary, že si budete připadat, jako byste procestovali několik zemí najednou. Vnitrozemí Madeiry je hornaté a krajina chvílemi opravdu může připomenout hory Jižní Ameriky, jindy zase Skotsko.

Madeira je rájem pro vyznavače turistiky. Ve vnitrozemí v horách se nacházejí nádherné scenérie. Z nejvyšších vrcholů ostrova Pico Ruivo a Pico do Arieiro je nezapomenutelné sledovat východ slunce. Zájemci zde mají možnost vyzkoušet paragliding, horská kola, jízdu na koni, tenis, či pro odvážnější – třeba zdolat skalní stěnu.

Ostrov má dvě golfová hřiště. Santo da Serra je umístěno v lese, téměř 700 m nad mořem a pravidelně hostí významné evropské turnaje. Druhé hřiště je vzdáleno pouhých 15 min. jízdy od hlavního města Funchalu. Samozřejmostí pro Madeiru je nepřeberné množství vodních sportů jako například vodní lyže, surf, windsurfing, potápění, vodní skútr, parasailing, plachetnice atd. Výborné jsou zde i podmínky na rybolov.

Zajímavostí ostrova jsou tzv. Levadas, což jsou zavlažovací kanály, podél kterých lze podnikat krátké i dlouhé, ale hlavně nenáročné procházky. Levadas zajišťují dostatek pohybu po celou dobu dovolené, podél nich můžete objevovat přírodní krásy ostrova. Levadas jsou vybudovány po celém ostrově. Je jich až na 2000 km.

Na své si přijdou i milovníci dovolené spojené s potápěním. U města Garajau je totiž jedna z prvních podmořských rezervací v Evropě. Obdivovat tak můžete nejen pestrobarevné rybky, ale také si na vlastní oči prohlédnout a prozkoumat vraky potopených lodí. Pro začátečníky nabízí ostrov několik potápěčských škol.

Madeira je proslulá exportem skvělého vína, krajkami a výšivkami. Určitě ochutnejte výbornou místní specialitu Espetades, kousky masa na rožni, nebo krevety či ryby. K tomu samozřejmě nesmí chybět lahodná portugalská vína. Sláva Madeirského vína se táhne už od středověku, kdy se jím zásobili námořníci vyplouvající odsud na dlouhé výpravy. Nejenom, že jim zpříjemnilo cestu, ale díky vysokému obsahu vitamínů je ochránilo před kurdějemi.

Při těchto plavbách přišli také na to, že víno má na zpáteční cestě mnohem vyváženější a plnější chuť. Začali mu proto říkat „víno zpáteční cesty“. Aby výrobci uměle dosáhli stejných podmínek, za jakých víno dozrává na lodi, začali sudy s vínem skladovat v podkroví domů, vyhřátých sluncem. 

Ribeiro Frio - pstruží líheň na Madeiře

Ribeiro Frio - pstruží líheň na Madeiře

Nad zelenými kopci se převaluje mlha, kterou vítr trhá na cáry a odkrývá nejen modrou oblohu, ale i nádherné vyhlídky na okolí – údolí Fajã da Nogueira a Ribeira da Metade, skála Penha d´Águia… Tak přesně toto láká turisty na vyhlídku Balcoes („balkóny“) ve vnitrozemí Madeiry.

celý článek

 

Madeira - pozvánka na slavnosti a festivaly

Madeira - pozvánka na slavnosti a festivaly

Existuje tisíc a jeden důvod pro návštěvu Madeiry. Jsou to neuvěřitelné přírodní scenérie, úrodné hory, po celý rok je zde mírné podnebí, vřelé přivítání a pohoda, bezpečí a jistota. Madeira patří mezi celoročně vyhledávané turistické cíle a velice si zakládá na oslavách svých svátků. Většina z nich je spojena s bujarým festivalem, který je pro cestovatele zajímavým zážitkem.

celý článek

 

Madeira má nádhernou a jedinečnou přírodu

Madeira má nádhernou a jedinečnou přírodu

Ostrov Madeira leží v Atlantiku, asi 600 km od marockého pobřeží. Je součástí Portugalska, přestože je z něj blíže do Afriky. Ostrov je sopečného původu a stejně jako Kanárské ostrovy, Azory a Kapverdy patří do makaronéské ostrovní oblasti. Rozloha ostrova není nijak obrovská, od západu na východ měří 57 km, od severu na jih pouhých 22 km.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA